9 grudnia 2024 r. w Teatrze Dramatycznym w Płocku odbyła się uroczysta gala dla najlepszych producentów serów zagrodowych, liderów i liderek wiejskich oraz autorów najlepszych inicjatyw sołeckich. Wśród nagrodzonych znalazło się sołectwo Strych. Wyróżnienie odebrał burmistrz Maciejowic Tomasz Kwiatkowski wraz z sołtysem sołectwa Strych Piotrem Pirosem. Nagrody wręczył Marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
- Nagrodzony został przede wszystkim pomysł - mówi burmistrz Maciejowic Tomasz Kwiatkowski. - Powstała nowa piękna altana dobudowana do budynku świetlicy, wraz z ułożeniem kostki i zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. W ten sposób powstało nowe miejsce spotkań dla wszystkich mieszkańców. Ważną rzeczą jest też to, że prace były wykonane przez mieszkańców sołectwa w czynie społecznym. Koszty materiałów sfinansowano z programu aktywizacji sołectw, ale większość prac mieszkańcy wykonali sami, poświęcając swój wolny czas. Myśle, że to też zostało docenione i zauważone.- dodaje.
Altana została zbudowana w odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby zgłaszane przez mieszkańców sołectwa, sołtysa i członków Koła Gospodyń Wiejskich w Strychu. Pomysł na wybudowanie przy świetlicy wiejskiej dużej altany dojrzewał od ok. dwóch lat. Świetlica, zlokalizowana w centralnej części miejscowości mieści się w budynku gminnym. Powstała w wyniku adaptacji z dawnego budynku szkoły. Powierzchnia głównej i jedynej sali świetlicowej jest niewystarczająca na organizację większych wydarzeń dla szerszego kręgu mieszkańców. Brak dostatecznej przestrzeni wielokrotnie powodował, że w różnego typu imprezach nie mogli brać udziału wszyscy zainteresowani. Mieszkańcy wspólnie wymyślili więc, że dobudują altanę i z determinacją przystąpili do realizacji pomysłu.
Podjęto rozmowy z burmistrzem Maciejowic, które zaowocowały przygotowaniem przedsięwzięcia i złożeniem przez Gminę Maciejowice wniosku aplikacyjnego w ramach programu Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2024” – „Mazowsze dla sołectw 2024”. Zadecydowano, że zakres inwestycji obejmie utwardzenie terenu pod altanę oraz wykonanie opaski z kostki brukowej wokół świetlicy jak również wykonanie samej altany z drzewa i pokrycie jej blachą.
Zlecenie wykonania całości prac firmie zewnętrznej kosztowałoby z pewnością około 50-60 tys. zł. Dlatego została podjęta wspólna inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich Strychowianki i sołtysa wsi z mieszkańcami, że znacząca część prac zostanie wykonana przez nich samych. W związku z powyższym w budżecie inwestycji z MIAS Mazowsze zaplanowano wyłącznie pokrycie wydatków za: zakup materiałów budowlanych niezbędnych do wykonania konstrukcji wiaty drewnianej, dachu oraz usługę wykonania utwardzenia z kostki brukowej terenu pod wiatą i przy świetlicy wiejskiej wraz z materiałem.
Całość prac przy altanie wykonał miejscowy stolarz wraz z synem przy wsparciu mieszkańców nieodpłatnie. Jego talent jest widoczny w precyzji, z dobieranym każdym elementem drewna i możliwością wykorzystania narzędzi stolarskich – od piły, przez dłuta, aż po frezarki. Praca nad altaną trwała kilkanaście tygodni, podczas których został dopracowywał każdy szczegół konstrukcji. Warto wspomnieć, że stolarz pracował całkowicie bezinteresownie, nie czekając na żadne korzyści materialne. W jego wysiłkach wspierali go okoliczni mieszkańcy, którzy chętnie zaangażowali się w prace przy altanie. Jedni przycinali deski i drewno z zastosowanymi przez stolarza wytycznymi, inni szlifowali powierzchnie papierem ściernym. Kolejne osoby zajęły się malowaniem oraz wykończeniem. Warto wspomnieć, że altana posiada liczne ozdoby z drewna, które świadczą o wielkim sercu i zaangażowaniu mieszkańców.
Po zakończeniu budowy altany ogrodowej nadszedł czas na jej wykończenie i dekoracje, które nadały unikalny charakter. Wybór odpowiednich elementów wykończeniowych i dekoracyjnych miały kluczowe znaczenie dla stworzenia przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale i estetycznie atrakcyjna.
Oryginalność całego projektu polega także na tym, że altana jest w pełni wyposażona w funkcje do miejsc spotkań, poprzez przestrzeń dla dzieci, aż po miejsce do organizacji wydarzeń kulturalnych i kulinarnych; miejsce na przenośne kuchenki gazowe, stoły krzesła, miejsce na stół pingpongowy, grille miejsce na warsztaty.
Gratulujemy!
Komentarze (0)