reklama

Przodkowie Jana Pawła II pochodzili z okolic Maciejowic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: domena publiczna

Przodkowie Jana Pawła II pochodzili z okolic Maciejowic - Zdjęcie główne

Emilia i Karol Wojtyłowie, rodzice papieża Jana Pawła II | foto domena publiczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z powiatu garwolińskiego13 sierpnia 1826 r. w kościele parafialnym w Maciejowicach sakramentalny związek małżeński zawarli pradziadek Jana Pawła II po kądzieli, Mikołaj Kaczorowski oraz Franciszka Kurzawa. Był to pierwszy ślub Mikołaja - Karol Wojtyła pochodził od jego drugiej żony.
reklama

Matką Jana Pawła II była Emilia z domu Kaczorowska - córka Feliksa Pawła Kaczorowskiego Anny Marii z domu Scholz. Feliks był zatem dziadkiem papieża Polaka. Ojcem Feliksa był z kolei Mikołaj i to on niemal 200 lat temu razem z Franciszką Kurzawianką w maciejowickim kościele stanął na ślubnym kobiercu. Dodajmy, że Mikołaj był synem Jana Kaczorowskiego, kowala z Magnuszewa, a Franciszka córką stangreta Franciszka Kurzawy, mieszkającego w Kochowie (Podzamczu).  

W transkrypcji aktu ślubu Mikołaja czytamy: "Działo się w mieście Maciejowicach dnia 13 sierpnia 1826 r. o godzinie szóstej po południu. Wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Antoniego Witta – ławnika w Maciejowicach zamieszkałego lat 54 mającego i Wilhelma Kochalskiego – konowata lat 28 mającego w Podzamczu zamieszkałych na dniu dzisiejszym zawarte zostało religijne małżeństwo między Mikołajem Kaczorowskim, młodzianem za stangreta w folwarku Podzamieckim służącym i tamże zamieszkałym, urodzonym w Magnuszewie z Jana i Ewy Kaczorowskich małżonków utrzymujących się na wyrobku w Magnuszewie i tamże zamieszkałych, a panną Franciszką Kurzawianką – w Podzamczu ze służby się utrzymujących urodzoną w Kochowie lat 20 mającą przy rodzicach utrzymująca się. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi w dniach 30 lipca, 6 i 13 sierpnia roku bieżącego w parafii maciejowickiej jako też przychylna odpowiedź obecnych aktowi małżeństwo rodziców obojga nowo zaślubionych na zaniesioną do siebie z uszanowaniem prośbę o radę. Tamowanie małżeństwa nie zaszło. Małżonkowie nowi oświadczenia, że żadnej przedślubnej umowy nie zawarli. Akt ten stawiającym i świadkom przeczytany i świadkami podpisany został gdyż inni pisać nie umieją".

reklama

Matka papieża, Emilia z Kaczorowskich, jest dzisiaj Służebnicą Bożą kościoła katolickiego

Mikołaj Kaczorowski i Franciszka Kurzawa mieli czworo (pięcioro?) dzieci. W Maciejowicach chrzczeni byli ich synowie - Antoni Szczepan (urodzony 26 grudnia 1827 r. w Podzamczu – zmarł w roku 1905 w Michalowie) i Wincenty (urodzony 21 stycznia 1831 r. w Podzamczu). Córka Mikołaja i Franciszki, Zofia, przyszła na świat w 1832 r. już w Michalowie.

Mikołaj Kaczorowski był stangretem u rodziny Zamoyskich w Podzamczu. Pracował tam co najmniej do 1831 r. Po tym czasie zamieszkał w Michalowie pod Szczebrzeszynem na lubelskim Roztoczu, gdzie także był na służbie u Zamoyskich. Opuścił Podzamcze najprawdopodobniej z powodu drugiego syna Stanisława Kostki hrabiego Zamoyskiego starszego, którym był Andrzej Artur hrabia Zamoyski - w Podzamczu gospodarował Stanisław Kostka hrabia Zamoyski młodszy. Prawdopodobnie w podzameckim majątku jako stangret pracował także brat Franciszki Kurzawy, Michał.

reklama

Pierwsza z żon pradziadka Karola Wojtyły, a więc Franciszka Kurzawa, po urodzeniu w Michalowie trójki dzieci odeszła z tego świata w roku 1841. Wdowiec Mikołaj wstąpił w związek małżeński po raz drugi – jego wybranką została Urszula z domu Malinowska. Była ona matką Feliksa Kaczorowskiego (1849-1908), ojca Emilii Kaczorowskiej, a więc matki Jana Pawła II. Mikołaj i Urszula doczekali się siedmiorga dzieci.

Emilia z Kaczorowskich, a więc matka Karola Wojtyły, urodziła się 26 marca 1884 r. w Krakowie. 10 lutego 1906 r. zawarła sakrament małżeństwa z Karolem Wojtyłą seniorem (nie mylić z papieżem; 1879-1941), z którym doczekała się trójki dzieci - Edmunda (1906-1932), Olgi Marii (urodzona i zmarła 7 lipca 1916 r.) i Karola Józefa (1920-2005), w więc późniejszego Jana Pawła II. Odeszła z tego świata 13 kwietnia 1929 r. w Wadowicach – przyszły papież miał wówczas 9 lat. Emilia z Kaczorowskich jest dzisiaj Służebnicą Bożą kościoła katolickiego.

reklama

Ewidentnie ziemia mazowiecka jest miejscem pochodzenia rodziny papieża ze strony matki

Historię pochodzenia Emilii Wojtyłowej poznajemy, studiując pracę Mileny Kindziuk z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pt. "Tendencyjne przekazy medialne o pochodzeniu Emilii Wojtyłowej, matki Jana Pawła II".

W materiale czytamy: "Kwestia pochodzenia Emilii Wojtyłowej budziła zainteresowanie od początku pontyfikatu Jana Pawła II, czyli od 1978 r. Pojawiały się różne teorie na ten temat, spowodowane prawdopodobnie faktem, iż poszczególne narody pragnęły za wszelką cenę wykazać swe związki z Papieżem, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Stąd też w medialnych przekazach, głównie prasowych, pojawiały się artykuły dowodzące, że matka Jana Pawła II miała pochodzenie: litewskie, żydowskie, ukraińskie, a nawet słowackie. (...)

reklama

Tymczasem genealogia rodu Kaczorowskich wskazuje, że są pewne informacje o przodkach Emilii. Znany jest jej pradziadek (prapradziadek Jana Pawła II): Jan Kaczorowski, który żył w latach 1741–1827. Mieszkał on w Magnuszewie na Mazowszu, sześćdziesiąt kilometrów na południe od Warszawy. Zatem właśnie na tych terenach należy szukać najstarszych śladów rodziny Papieża ze strony matki.

Pewne jest także, że Jan Kaczorowski ożenił się z Ewą Adamkiewicz, panną pochodzącą również z Magnuszewa. Z tego związku małżeńskiego w roku 1799 urodził się – także w Magnuszewie – ich syn, Mikołaj Kaczorowski – czyli pradziadek Karola Wojtyły.

Ewidentnie więc ziemia mazowiecka jest miejscem pochodzenia rodziny Papieża ze strony matki (...)".

Dalsze losy przodków Jana Pawła II wywodzących się z Mazowsza (według Mileny Kindziuk): "W Magnuszewie Jan Kaczorowski pracował w dobrach arystokratycznego rodu Zamoyskich. Także dziadek Emilii, a więc pradziadek Papieża, Mikołaj Kaczorowski też był na służbie u Zamoyskich i zajmował się końmi (Zamoyscy mieli w Magnuszewie stadninę).

Za Zamoyskimi, dokładnie za hrabią Andrzejem Zamoyskim, Mikołaj przeniósł się do innego majątku, w Michalowie na Zamojszczyźnie i zamieszkał tam razem z żoną i dziećmi. Pracował jako stajenny, a później jako stangret. Gdy był w podeszłym wieku, zamieszkał w Warszawie w Pałacu Zamoyskich, i tam umarł. Pogrzeb miał w warszawskim kościele św. Krzyża.

W Michałowie urodził się ojciec Emilii, Feliks Kaczorowski (dziadek Papieża). I dopiero jako 20-letni młodzieniec przeniósł się do Krakowa i tu się osiedlił. Dlaczego do Krakowa? Bowiem hrabia Andrzej Zamoyski, który zarządzał majątkiem na Zamojszczyźnie, gdzie pracowali Kaczorowscy, został wygnany przez cara z Księstwa Warszawskiego i musiał przebywać poza granicami zaboru rosyjskiego. Ostatecznie po podróżach na Zachodzie osiedlił się w Krakowie i stąd do niego przybył Feliks Kaczorowski, ojciec Emilii. I dopiero odtąd zaczynają się związki rodziny matki Papieża z Krakowem. Dlatego właśnie w Krakowie urodziła się Emilia.

Ojciec Emilii był tzw. siodlarzem, ale głównie wyrabiał w Krakowie powozy (...). Prowadził swój zakład – pracownię wyrobów stolarskich i rymarskich przy ulicy Smoleńsk. Prawdopodobnie jednym z takich powozów Emilia jechała do ślubu".

Mikołaj z pewnością bywał w Maciejowicach, mieście należącym wówczas do ordynacji Zamoyskich

Historię Emilii Wojtyłowej poznajemy także, studiując zapiski książki ww. Mileny Kindziuk pt. "Matka Papieża". Publikacja została wydana w Krakowie w roku 2013. Fragment tekstu: "(...) Rodzina Jana Pawła II pochodzi z Mazowsza – takie zdanie mogłoby uchodzić wręcz za bluźnierstwo. Przecież Ojciec Święty to góral z krwi i kości. A jednak nie do końca. Bo przodkowie Papieża ze strony matki przybyli na południe Polski stosunkowo późno. To dopiero ojciec Emilii przyjechał do Galicji z Królestwa Polskiego, czyli spod zaboru rosyjskiego, i tu osiadł około 1870 r. Zacznijmy od początku. Od początku rodu Kaczorowskich. Pamięć wprawdzie dość szybko się urywa, najdalej sięga pradziadka Emilii, a prapradziadka Jana Pawła II: Jana Kaczorowskiego, który żył w latach 1741 – 1827 i pochodził z Magnuszewa na Mazowszu. Tam należy szukać najstarszych śladów rodziny Papieża ze strony matki...

...W Magnuszewie pytam także o Mikołaja Kaczorowskiego (1797 – 1872). Czyli o dziadka Emilii. Jest on postacią już bardziej znaną, chociaż o jego dzieciństwie spędzonym w Magnuszewie wiadomo niewiele. Mikołaj był na służbie u Zamoyskich. Podobnie jak jego ojciec, nie zajmował się rolą, ale końmi...

...Z pewnością zaś bywał w Maciejowicach, mieście należącym wówczas do ordynacji Zamoyskich. Tam poznał miejscową pannę Franciszkę Kurzawę i z nią w tamtejszym kościele zawarł małżeństwo w 1826 r. (z zachowanego aktu ślubu wynika jasno, że pochodził z  Magnuszewa). Zapewne w Maciejowicach mieszkał dłużej, gdyż w następnym roku, 1827, urodził się jego pierwszy syn Antoni, ochrzczony także w tej miejscowości...".

M. Kurach

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama