Iwona Kurowska wrzesień 2019

Wiadomości z Garwolina

Modernizacja wałów wiślanych jeszcze w tym roku…

Dodano:
garwolin - Modernizacja wałów wiślanych jeszcze w tym roku…

Jeszcze w tym roku może rozpocząć się modernizacja wałów wiślanych od Maciejowic, w kierunku Wilgi. Rozmowy pomiędzy Wodami Polskimi a Zarządem Województwa Mazowieckiego są zaawansowane i wszystko wskazuje na to, że dojdzie do porozumienia w sprawie realizacji inwestycji.

Po ulewnych deszczach 26 maja, na wysokości powiatu garwolińskiego, woda zaczęła się podnosić. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla województwa mazowieckiego. Kilka dni później na Wiśle pojawiła się fala wezbraniowa, która objęła powiat garwoliński. Zalecano ostrożność i niezbliżanie się do rzek. W roku 2010 niewiele brakowało, żeby woda przelała się przez wały. W tym roku na szczęście stan alarmowy na Wiśle był przekroczony jedynie o kilkadziesiąt cm. Do stanu sprzed dziewięciu lat brakowało ponad dwa metry.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej zapytałem wicemarszałek Senatu RP Marię Koc i posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, czy w tym roku ruszy modernizacja wałów wiślanych.

Wicemarszałek i poseł zgodnie stwierdzili, że współpraca z Zarządem Województwa Mazowieckiego jest dobra i prawdopodobnie dojdzie do porozumienia.
- W czerwcu ten temat będzie oficjalnie przedstawiony wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego, dzięki dobrej współpracy z panią marszałek Ewą Orzełowską. Są środki, jest projekt, Wody Polskie są gotowe w każdej chwili przystąpić do działania – poinformowała Maria Koc.

- Projekty są. Chodziło tylko o pozwolenia na prace budowlane i będzie ogłoszony przetarg – dodał poseł Grzegorz Woźniak.

Część środków na inwestycje mają przeznaczyć Wody Polskie, a część samorząd województwa mazowieckiego.

Na inwestycję zostanie przeznaczone około 43 miliony zł.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

PAP (, #IP 160e7e11c3) Odpowiedz

Premier Szydło Wam podpowie....

hellena (, #IP 28f4428e4e) Odpowiedz

A Woznika załatwi most i waly zrobi....