KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Kruszywa - do czego są nam potrzebne?

Dodano:
garwolin - Kruszywa  - do czego są nam potrzebne?

Pod hasłem kruszywa kryje się cała masa materiałów sypkich, powszechnie wykorzystywanych w budownictwie. Są to różne materiały zarówno naturalne jak i organiczne występujące w różnej granulacji. Postaramy się przybliżyć te najpopularniejsze oraz ich przykładowe zastosowanie.


Czym są kruszywa naturalne i sztuczne?



Kruszywa sztuczne to takie, które zostały poddane obróbce mechanicznej bądź termicznej, mającej na celu zmianę ich naturalnych właściwości. Znany nam żużel to nic innego jak kruszywo sztuczne, które jest odpadem z procesów hutniczych.

Kruszywami naturalnymi określamy te, które mają pochodzenie mineralne, które powstały m.in. podczas erozji skał. Najpopularniejszym kruszywem jakie możemy spotkać jest piach. Ten jest dzielony na kilka podkategorii:
    • piach płukany - pozbawiony pyłu oraz cząsteczek. Wykorzystywany najczęściej do tynków, posadzek oraz betonów towarowych. Jego cena jest wyższa niż pasku budowlanego, dlatego rzadziej jest stosowany do utwardzenia betonu. Spotkamy go również w dziecięcych piaskownicach czy ozdobnych wypełnieniach w ogrodzie;
    • piach budowlany - najczęstszy dodatek do betonu i betonowych prefabrykatów, zastosowanie ma również w zaprawach murarskich,
    • piach podsypkowy gorszego gatunku - stosowany w sytuacji, gdzie nie ma konieczności stosowania lepszej jakości surowca. Zastosowania ma w przypadku wyrównywania terenu, podsypki np. pod płyty chodnikowe lub drogę.

Wykorzystanie żwiru w przemyśle



Żwir występuje zwykle w granulacji od 2 do nawet 70 mm. Stosowany jako wsad do betonów towarowych oraz różnego rodzaju mas bitumicznych. Kruszywa o najmniejszej średnicy znajdują zastosowanie jako wypełnienie przy produkcji krawężników. Żwir o większej granulacji spotykany jest jako kruszywo ozdobne do wypełnienia drenażu, ale też do utwardzania ścieżek i dróg.

Kruszywa dolomitowe do budowy dróg



Najczęstsze zastosowanie kruszyw dolomitowych jest przy budowie dróg. Jest ono niezbędne, do odpowiedniego utwardzenia nawierzchni, która ma za zadanie wytrzymać wiele lat ciągłych nacisków wielotonowych pojazdów.

Budowa drogi składa się z wielu kluczowych elementów, na każdym z nich wykorzystywane są różne kruszywa. Jednym z pierwszych elementów jest podbudowa pomocnicza, następnie podbudowa zasadnicza, warstwa wiążąca oraz warstwa ścieralna. Na każdym z tych etapów stosowane są różne kruche minerały, mające na celu wzmocnienie konstrukcji.

Kruszywa w życiu codziennym

 

Nie tylko przemysł wykorzystuje kruszywa, wiele osób decydująca się na samodzielne prace, które bez odpowiednich kruszyw nie mają szans powodzenia. Otoczaki - czyli kamienie poddane obróbce mającej na celu wygładzenie krawędzi świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny do naszego ogrodu. Możemy go też wykorzystać jako ozdobna ścieżka czy otoczenie oczka wodnego. Tutaj też większe kamienie sprawdzą się w roli ozdobnej, które pięknie prezentują się w otoczeniu roślin.

Utwardzając podjazdy, parkingi czy odcinki dojazdu można wykorzystać piasek, żwir lub pospółkę. Dla lepszego efektu powinniśmy wykorzystać zagęszczarkę. Przy mniejszych terenach możemy spróbować swoich sił z ręcznym ubijakiem, jednak rekomendujemy spalinowe, mechaniczne zagęszczarki, które możemy wypożyczyć w wielu miejscach.

Artykuł sponsorowany