Uchwała w sprawie wystąpienia do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z Krzysztofem Żochowskim została podjęta przez Zarząd Powiatu Garwolińskiego 4 marca br. Powodem miało być ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Do uchawały dołączono trzystronicowe uzasadnienie, w którym jest mowa m.in. o tym, że podstawowe rozwiązania w stosunku pracy nie są zdarzeniami związanymi z wykonywaniem mandatu radnego przez byłego już dyrektora, lecz uzyskaniem przez pracodawcę informacji o dopuszczeniu się przez pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych i naruszenia przepisów prawa w związku z zajmowanym stanowiskiem. Do złożenia wniosku zarząd upoważnił starostę Iwonę Kurowską. Zwrócono się też do sejmiku o udzielenie odpowiedzi w terminie 14 dni od otrzymania wniosku.
Po upływie 20 dni, bez zgody sejmiku, zarząd powiatu podjął decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu Krzysztofa Żochowskiego.
Co z wnioskiem przesłanym do sejmiku?
Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie poinformowało nas, że nie ma określonego trybu rozpatrywania wniosków w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym województwa.
- Wniosek przesłany przez Starostę Powiatu Garwolińskiego w sprawie rozwiązania stosunku pracy z radnym został skierowany do Komisji Prawa, Samorządu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, w celu rozpatrzenia i przygotowania projektu uchwały. Komisja jest w trakcie rozpatrywania wniosku. Najbliższa sesja Sejmiku została zaplanowana na 20 maja br., zaś porządek obrad będzie ustalony na 7 dni przed planowanym posiedzeniem. - słyszymy.
Kwestie dotyczące zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym reguluje art. 27 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa. Zgodnie z ww. przepisem sejmik może odmówić zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu przez tego radnego. Co w sytuacji, gdy zarząd powiatu podejmuje decyzję nie czekając na stanowisko sejmiku i czy ma do tego prawo?
- Zdaniem radców prawnych przepis wyraźnie wymaga uprzedniej zgody. Rozwiązanie umowy o pracę z radnym województwa w trybie dyscyplinarnym bez uzyskania zgody sejmiku stanowi naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie. Pracownik ma możliwość odwołania się do sądu. Sąd pracy będzie badał zachowanie wymogów formalnych przez pracodawcę i przesłanki merytoryczne jego decyzji, a w konsekwencji orzeknie o skutkach jego działania. - brzmi stanowisko sejmiku, które otrzymaliśmy.
Żochowski już poszedł do sądu
- W dniu 10 marca 2025 r. została złożona, bezpośrednio do tut. Sądu, przez Krzysztofa Żochowskiego skarga na uchwałę Zarządu Powiatu Garwolińskiego z 4 marca 2025 r. nr 301/57/2025 w przedmiocie wystąpienia do Sejmiku Województwa Mazowieckiego o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Krzysztofem Żochowskim Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Garwolinie. Zgodnie z art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2022 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935, z późn. zm.) zwanej dalej "p.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. W związku z czym oryginał ww. skargi został przekazany Zarządowi Powiatu Garwolińskiego w dniu 19 marca 2025 r. w celu udzielenia odpowiedzi na skargę i przekazanie jej do Sądu wraz z aktami administracyjnymi sprawy. Zgodnie z art. 54 § 2 p.p.s.a. Zarząd Powiatu Garwolińskiego ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na skargę, a następnie przekazanie całości dokumentacji do Sądu. - poinformował nas Dominik Niewirowski, z-ca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
„Postawione mi zarzuty to skandal”
Krzysztof Żochowski odniósł się osobiście do całej sprawy tylko raz. Opublikował oficjalne oświadczenie, w którym przyznał, że postawione mu zarzuty są bezpodstawne i nieprawdziwe.
- Zarzuty, które zostały sformułowane przez Zarząd Powiatu Garwolińskiego w uchwale podjętej na posiedzeniu w dniu 04.03.2025, uważam za skandal. Postawione mi zarzuty mijają się z prawdą, a uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem prawa, co skutkuje zaskarżeniem jej do sądu administracyjnego, celem jej uchylenia. - pisał były dyrektor garwolińskiego szpitala i zapowiadał, że podejmie wszystkie przewidziane prawem środki przeciw „tak niesprawiedliwemu potraktowaniu”.
Komentarze (0)