Podczas poniedziałkowego posiedzenia zarząd powiatu większością głosów zdecydował o zwolnieniu dyscyplinarnym dyrektora SP ZOZ Krzysztofa Żochowskiego, nie czekając na decyzję sejmiku wojewódzkiego, do którego 4 marca Rada Powiatu Garwolińskiego wystosowała wniosek o zgodę na odwołanie dyrektora. Wniosek musiał być wystosowany, bo Żochowski jest jednocześnie radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Zarząd powiatu postanowił nie czekać na decyzję sejmiku i 24 marca większością głosów 4:1 zadecydowano o rozwiązaniu stosunku pracy z Krzysztofem Żochowskim. Warto dodać, że dyrektor szpitala przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.
" Zarzuty, które są stawiane Panu Dyrektorowi, nie są adekwatne do tak drastycznego kroku, jakim jest zwolnienie dyscyplinarne"
Karolina Jamnicka-Kondej jako jedyny członek zarządu była przeciwna decyzji o zwolnieniu dyrektora. Podczas posiedzenia zarządu odczytała i złożyła swoje oświadczenie. Publikujemy je w całości:
"Jako członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego, pragnę złożyć niniejsze oświadczenie w związku z procedowaniem uchwały dotyczącej zwolnienia dyscyplinarnego Pana Dyrektora Krzysztofa Żochowskiego.
Niniejsza uchwała budzi moje głębokie zastrzeżenia i uważam, że jest niezgodna z obowiązującym prawem. Po pierwsze, Zarząd Powiatu Garwolińskiego nie otrzymał wymaganego prawem zezwolenia na zwolnienie dyscyplinarne Pana Dyrektora od Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Po drugie, nie mieliśmy możliwości wysłuchania Pana Dyrektora oraz jego uwag dotyczących uchwały. Został on zaproszony na poprzedni zarząd z zaledwie kilku godzinnym wyprzedzeniem (3,5 godziny), co uniemożliwiło mu przygotowanie się oraz udział w posiedzeniu. W związku z tym, a także z uwagi na jego stan zdrowia, nie mógł się na nim zjawić. Co więcej, w dniu dzisiejszym Pan Dyrektor również nie został zaproszony na zarząd, co uniemożliwiło nam zapoznanie się z jego argumentami.
Dodatkowo, pragnę podkreślić, że Pan Dyrektor obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, co według mnie jednoznacznie wskazuje na brak możliwości podjęcia uchwały o jego zwolnieniu dyscyplinarnym. Wreszcie, zarzuty, które są stawiane Panu Dyrektorowi, nie są adekwatne do tak drastycznego kroku, jakim jest zwolnienie dyscyplinarne.
W związku z powyższym, proszę o dołączenie niniejszego oświadczenia do protokołu z dzisiejszego posiedzenia Zarządu Powiatu Garwolińskiego.
Z poważaniem,
Jamnicka-Kondej Karolina
Członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego "
Co oznacza zwolnienie dyscyplinarne?
Zwolnienie dyscyplinarne, czyli tzw. „dyscyplinarka" to wg. Kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to specyficzny rodzaj zwolnienia, które niesie ze sobą przykre konsekwencje dla pracownika, takie jak np. utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych i brak zachowania okresu wypowiedzenia. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym.
Komentarze (0)